چرا باید تبلیغ کنیم؟

در دنیای امروز همه ما تحت تاثیر تبلیغات هستیم؛ خرید کفش و لباس یا لوازم آموزشی کودکان، پیدا کردن یک فیلم خوب برای دیدن، انتخاب رستورانی مناسب برای شام، برای رزرو یک سالن ضیافت برای رویدادهای خاص و جستجوی موسسات آموزش زبان، و… تقریباً هر اقدام ما توسط تبلیغات هدایت و تصمیم گرفته می شود.

تبلیغات در اصطلاح یعنی پیامی که به مخاطب می‌رسانیم تا توجهش را به ایده، محصول و یا شرکت مان جلب کنیم. این پیام در واقع یک فراخوان یا call to action عمومی است که قرار است در چند دقیقه یا حتی چند ثانیه مخاطب ما را مجاب کند که با این محصول تجربه بهتری خواهد داشت.

تبلیغات یک تکنیک کارآمد و موثر برای ترویج کالا، خدمات و ایده‌ها است. این یک شکل و روشی از ارتباطات غیر شخصی است که در آن اطلاعات کسب‌ وکار برای مشتریان بالقوه در دسترس قرار می‌گیرد.

قدرت شگفت انگیز تبلیغات

تبلیغات دنیای عجیبی است. دنیایی پر از پیام‌ها، فکرها و احساس‌ها. ما به هر جایی که می‌رویم و هر جایی که نگاه می‌کنیم، با این پیام‎ها درگیر هستیم. ما هر روز با صدها پیام تبلیغاتی در قالب های مختلف و به شکل هایی گوناگون و متنوع روبرو می شویم و اجتناب از آن امری محال به نظر می رسد. بسیاری از تبلیغاتی که ما هر روزه با آن مواجه می شویم تأثیرات پنهان و ناخودآگاه بر ما دارند و تبلیغات بسیاری اندکی توجه ارادی ما را بر می انگیزند.

تبلیغات آنچنان در زندگی ما اثر گذاشته که شرکت ها با تبلیغ محصولات شان تعیین می کنند که ما چگونه زندگی کنیم، دنبال چه چیزی باشیم، چه چیزی بخوریم، خانه ما چه شکلی باشد، چگونه با مردم ارتباط برقرار کنیم یا هر جنبه‌ای از زندگی که برای ما مهم است. این است قدرت تبلیغات…

چگونه تأثیرگذار باشیم؟

در دنیای امروز بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ شاهد رقابت های شدید تبلیغاتی بین شرکت ها و برندهای مختلف هستیم و هرکدام سعی می کنند خود برتر از دیگری نشان دهد و توجه ما را جلب کند؛ البته که ما هم خواسته یا ناخواسته تحت تأثیر این تبلیغات قرار می گیریم.

رویکرد افراطی به تبلیغات توسط شرکت های بزرگ،متوسط و حتی کوچک باعث شده که ما هر روز با بمباران تبلیغاتی مواجه شویم. در چنین شرایطی برای در امان ماندن از شر این تبلیغات، هر کاری بتوانیم می کنیم؛ به طور مثال اگر منتظر دیدن الکلاسیکو هستیم و تلویزیون در حال پخش تیزرهای تبلیغاتی است، صدای تلویزیون را قطع می کنیم یا قبل از پخش سریال مورد علاقه مان، به جای تماشای تبلیغ، کانال ها را عوض می کنیم تا زمان را سپری کنیم تا سریال شروع شود.

در شرایطی که بمباران تبلیغاتی هر روزه، همه را به ستوه آورده تبلیغ برنده، تبلیغی است که بتواند که بدون مقاومت یا با کمترین مقاومت مخاطب در ذهن او نفوذ کند.

بهترین آگهی های تبلیغات زمانی ارائه می‌شود که مشکلی وجود دارد که ما می‌توانیم آن را حل کنیم چون در زمان نیاز، احتمال خرید مشتری خیلی بالاست.

انواع تبلیغات

تبلیغات به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود: تبلیغات سنتی (آفلاین) و تبلیغات آنلاین

تبلیغات سنتی یا آفلاین

 • چاپ و بخش کارت ویزیت ، بروشور ، کاتالوگ ، تراکت های تبلیغاتی ، هدایای تبلیغاتی
 • انتشار آگهی در بخش نیازمندیهای روزنامه ها مانند همشهری و جام جم و سایر روزنامه های کثیر الانتشار و تبلیغات در مجلات
 • تبلیغات در بیلبورد های تبلیغاتی سطح شهر و کنار جاده ها و اتوبان ها
 • تبلیغات تلویزیونی و رادیویی
 • شرکت در نمایشگاه های مرتبط با حوزه کاری
 • ارسال پیامک تبلیغاتی انبوه برای گروهی از مخاطبان یا مردم منطقه ای از شهر که مد نظر ماست
 • بازاریابی تلفنی و بازاریابی در سطح شهر و…

تبلیغات آنلاین

 • ایجاد یک وبسایت فروشگاه اینترنتی
 • سئو و بهینه سازی سایت برای حضور در نتایج اول جستجوی گوگل
 • تبلیغات در گوگل که در رتبه اول نتایج جستجو بصورت ویژه نمایش داده می شود
 • تبلیغات بنری و تبلیغات کلیکی در سایت های پربازدید
 • انتشار رپورتاژ آگهی در خبرگزاری ها و سایت های خبری پربازدید
 • ارسال ایمیل های تبلیغاتی برای کاربران سایت یا لیست های ایمیل
 • فروش از طریق سایت تخفیف و خرید گروهی مانند تخفیفان
 • تبلیغات موبایلی؛ تبلیغات در انواع اپلیکیشن های کاربردی و بازی ها
 • تبلیغات در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها نظیر تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک و…
 • درج آگهی در سایت ها و اپلیکیشن های نیازمندیها مانند دیوار و شیپور

تبلیغ های خلاقانه

بهترین تبلیغ، تبلیغی است که دارای نوآوری و خلاقیت باشد هم در ساختار و اجزا و هم در ارائه پیام

پیام هایی که دارای خلاقیت نباشند و مشابه تبلیغ های تکراری و معمولی ای باشند که مردم هر روز بارها و بارها از طریق رسانه های مختلف با آن مواجه می شوند، شانس زیادی برای اثرگذاری نخواهند داشت. رمز اثرگذاری یک تبلیغ در خلاقیت و نوآوری است، اما خلاقیت چیست؟

خلاقیت، هر چیزی است که حصارهای مستحکم بی توجهی مخاطب را درهم می شکند و پیام را به ذهن او می رساند.

نکته مهم اما این است که تا زمانی مخاطب به شما توجه نکند، تبلیغ بی فایده است و دور ریختن پول

همواره باید در ایده پردازی و طراحی تبلیغ و در اجرای آن، بدست آوردن توجه مخاطب هدف را به نحوی مناسب سرلوحه امور قرار داد.

تبلیغات خلاقانه

منافع و مزایای تبلیغات

1. برای فروش بیشتر باید تبلیغ کنید

سود شما از تبلیغات است! بدون تبلیغات سودتان کم است و ناراضی هستید. بنابراین اگر به سود بیشتر فکر می کنید باید دست به جیب شوید و برای تبلیغات هزینه کنید.

2. برای رسیدن به مشتریان جدید باید تبلیغ کنید.

بازار به طور مداوم در حال تغییر است. خانواده‌ها خانه خود را تغییر می‌دهند، فرهنگ‌های مردم تغییر می‌کند. سطح درآمد مشتریان هم همینطور. این به معنی تغییر در سبک زندگی، نیازها و عادات خرید است. به این نکته نیز باید توجه داشت که همراه با تغییراتی که در مخاطبان‌تان ایجاد می‌شود، شما نیز باید کمپین‌های تبلیغاتی جدیدی را شروع کنید.

3. وفاداری مشتریان

آمارها نشان می‌دهد در گذشته خریداران بیشتری تبدیل به مشتری وفادار وفادار می‌شدند. همچنین افزایش فروشگاه های اینترنتی تخصصی نیز باعث افزایش قدرت انتخاب خریداران آنلاین شده است. با توجه به کاهش نرخ وفاداری در مشتریان، فروشگاه ها باید برای جذب مشتریان قبلی و بازگشت مشتریان جدید، بیش از پیش تبلیغ کنند.

4. تأثیرات بلندمدت

امروز کاربران زیادی تبلیغات شما را می‌بینند، اما احتمالا در حال حاضر پولی برای سفارش خدمات یا محصول شما نداشته باشند. یا اینکه در حال حاضر نیازی به محصولات شما نداشته باشند. با تبلیغات مداوم محصول یا نام تجاری شما در ذهن مخاطب می‌ماند. نتایج یک مطالعه 5 ساله درباره تبلیغات بیش از 3000 شرکت نشان داد که تبلیغ کنندگانی که تبلیغات آنها در طول 5 سال فعال بوده یا گسترش یافته بود، به طور متوسط شاهد افزایش فروش به میزان ​​100٪ بودند.

5. برای ایجاد ترافیک بیشتر باید تبلیغ کنید.

ترافیک مداوم اولین قدم برای افزایش فروش و گسترش تعداد خریداران شما است. به ازای هر 100 خریدی که خریداران در آن قصد خرید قبلی داشتند، حداقل 30 خرید “غیرقابل پیش بینی” انجام می‌شود. این مورد هم درمورد تبلیغات آنلاین صدق می‌کند و هم تبلیغات آفلاینی که مثلا برای مغازه‌تان انجام می‌دهد.

6. اگر می‌خواهید چرخ کسب و کارتان همیشه بچرخد، باید تبلیغ کنید.

تا زمانی که کسب و کارتان فعال است، برای یافتن مشتریان جدید و کسب سود از آنها باید تبلغات خود را ادامه دهید. تبلیغات باعث ایجاد مشتری برای حال و آینده می‌شود. پس اگر هنوز تصمیمی برای تطیلی کسب و کار خود نگرفته اید، تبلیغات‌ را متوقف نکنید.

7. برای حفظ تصویر مثبت از برند، باید تبلیغ کنید.

در بازار رقابتی امروز ، شایعات و اخبار بد به سرعت منتشر می شوند. تبلیغات، شایعات گمراه کننده و اثرات خبرهای بد را تصحیح می‌کند. تبلیغاتی که قدرتمند و مثبت باشد می‌تواند خریداران را در هر شرایط اقتصادی به سمت کسب و کار شما بکشاند.

8. شما باید تبلیغ کنید چون رقبای شما تبلیغ می‌کنند.

مشتریان احتمالی بسیاری هستند که آماده خرید هستند. شما باید برای حفظ سهم خود از مشتریان تبلیغ کنید. عدم تبلیغات بدین معنی است که مشتریان خود را دو دستی در اختیار رقبایتان قرار دهید! چیزی که به هیچ وجه دوست ندارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا