تبلیغات چیست؟

تعریف تبلیغات هم مانند مفاهیمی چون هنر، عشق و عدالت به سختی ممکن است. آنچه در ابتدا باید گفت این است که تفاوت معناداری بین تبلیغات و آگهی وجود دارد: تبلیغات یک فرایند است و آگهی نتیجه نهایی این فرایند است، با این حال این دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر به کار می روند.

تبلیغات تجاری، ارسال پیام برای شناساندن، یادآوری و یا ترغیب مشتریان به خرید محصولات و خدمات یک کسب و کار از طریق رسانه های مشخص شده است.

اهمیت تبلیغات

یکی از مهم ترین کارکردهای تبلیغات، این است که به مشتری کمک می کند تا بتواند برای انتخاب محصول یا خدمت مورد نیازش از بین برندها و شرکت های مختلف، تصمیم راحت تر و سریع تری بگیرد. علاوه بر این، شرکت های موفق و پیشرو از تبلیغات برای بیان تمایزات محصولات خود و همچنین تفاوت محصولات خود با محصولات رقبا استفاده می کنند.

شش پرسش کلیدی در تبلیغات

در این بخش به معرفی مدل 6W می پردازیم. قبل از هر اقدام تبلیغاتی باید این 6 سوال را مدنظر قرار داده و پاسخی مناسب و دقیق برای هریک داشته باشیم.

 1. مخاطب من چه کسی ست؟ (Who)

 2. مخاطب من کجاست؟ (Where)

 3. چه پیامی را باید به او انتقال دهم؟ (What)

 4. چرا باید این پیام را به او انتقال بدهم؟ (Why)

 5. از طریق کدام رسانه باید به او پیام بدهم؟ (Which)

 6. چه وقت باید با او ارتباط برقرار کنم؟ (When)

مدل 5M در تبلیغات

یکی از راه های ارتقای اثربخشی تبلیغات، انتخاب صحیح و موثر رسانه تبلیغی است. هر رسانه دارای محدودیت ها و توانایی های خاص خود است. این محدودیت ها و توانایی ها، برای میزان اثربخشی در انجام رسالت تبلیغی آن رسانه یک سنگ محک است. برای تهیه‌ برنامه تبلیغاتی باید پنج تصمیم عمده اتخاذ کرد. این تصمیم‌ها که به پنج ام (5M) معروف هستند، به شرح زیر است:

 • Mission: ابتدا باید مأموریت و هدف تبلیغ را مشخص کرد.
 • Message: پیامی متناسب با هدف تعیین شده انتخاب می کنیم.
 • Money: برای تحقق هدف و پیام مشخص شده چقدر بودجه نیاز دارید؟
 • Media: مناسب ترین رسانه‌ را برای اطلاع رسانی به مخاطبان تعیین می کنیم.
 • Measurement: در پایان و بعد از اجرا، تأثیرگذاری و موفقیت تبلیغ را ارزیابی می کنیم.

آنچه در بالا خواندید، مقدمه ای مختصر از دنیای جذاب تبلیغات بود. در مقاله های بعدی، شما را با برترین و ناب ترین نکته ها و تکنیک های تبلیغاتی آشنا می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا